Okręgowa Komisja Zagospodarowania Wód

 

 

 

Okręgowa Komisja ds. Zarybień i Zagospodarowania Wód

 

Gospodarka Rybacko – Wędkarska to zespół przedsięwzięć i zabiegów zmierzających do naturalnego wykorzystania możliwości produkcyjnych wód.

Ustawa o rybactwie śródlądowym w art. 6 określa:

  1. Uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim jest obowiązany prowadzić racjonalną
    gospodarkę rybacką.
  2. Racjonalna gospodarka rybacka polega na wykorzystaniu możliwości produkcyjnych wód zmierzając jednocześnie do poprawy jakości środowiska i jego zasobów, zgodnie
    z operatem rybackim określającym zasady tej gospodarki.

Oznacza to, że kierunki racjonalnej gospodarki rybackiej muszą być skierowane na wspomaganie środowiska (biomanipulację), co oznacza popieranie jednych i eliminowanie innych gatunków ryb

Do podstawowych zadań komisji należy prowadzenie zintegrowanych działań na trzech kierunkach:

  • ochronę ekosystemów wodnych, obejmująca przeciwdziałanie  zanieczyszczeniom,
  • eksploatację wód, obejmującą m.in. połowy wędkarskie, odłowy selekcyjne, odłowy kontrolne,
  • zarybienia, ukierunkowane na wyrównywanie strat powstałych wskutek  nadmiernej eksploatacji wędkarskiej, oraz lepszego wykorzystania naturalnej produktywności wód.
  • Opiniowanie i przyznawania wód pod opiekę kołom i SSR

Realizacja powyższych zadań wymaga ścisłej współpracy w ramach Zespołu Zarybieniowego Wód  i w szczególności polega na:

  • określaniu profilu i okresu zarybień,
  • ustalaniu gatunku rybi ilości materiału zarybieniowego,
  • nadzór nad pozyskiwaniem tarlaków i współpracą z hodowcami,
  • nadzór w zakresie opracowywania operatów rybackich na rzeki i jeziora,
  • sporządzaniu corocznych  planów zarybienia wód naszego Okręgu,
  • określeniu zasad amatorskiego połowu ryb w rzekach i jeziorach,
  • współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi w regionie i w kraju,
  • współpracy z innymi podmiotami uprawnionymi do rybactwa lub Spółkami Rybackimi w zakresie jednolitych zasad amatorskiego połowu ryb.

 

 

Skład: 

 

  1. Dziemiańczyk Karol – Przewodniczący
  2. Drzewiecki Ryszard
  3. Duszkiewicz Andrzej
  4. Szablewski Bronisław
  5. Czapiewski Tomasz
  6. Sosnowski Leszek
  7. Sobiegraj Wojciech